16.jūlijā Cēsīs Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” ietvaros Vidzemes kultūras un mākslas biedrība „Haritas” kopā ar sadarbības partneriem un atbalstītājiem organizēja dažādas stāstnieku aktivitātes.

Stāstnieku meistarklasē savā pieredzē dalījās dažādu valstu stāstnieki: izcilais skotu stāstnieks un dziedātājs Kolins Makalisters no Skotijas, katalāņu stāstniece Susana Tornero no Spānijas, kā arī skotu stāstnieku grupas pārstāves, varējām arī ieklausīties skotu un īru dziesmās.

Ar Cēsu Vecpilsētas namu stāstiem pastaigā pa seno namu pagalmiem mūs iepazīstināja uz dažām stundām no cita gadsimta pie mums iemaldījusies vēsturnieces un ārīdzan Vidzemes stāstnieces Sandas Salmiņas “radiniece”, kas pārzināja stāstus par Cēsu namiem un to iemītniekiem. Vēlāk arī pati Sanda apliecināja, ka – jā, tas neesot nekas neparasts, viņai arī šad un tad esot gadījies manīt gar kādas mājas stūri pazibam senlaicīgu tērpu, koķetu cepuri vai saulessargu. Nu jā, laiki taču mēdz krustoties, nodomāju. It īpaši tādā pilsētā kā Cēsis. Neticiet? Aizbrauciet un pārbaudiet paši!

Savukārt Stāstu vakars kafejnīcā – mākslas telpā “Mala” caur Vidzemes stāstnieku stāstiem ievilināja mūs dažādās Vidzemes vietās, notikumos un pat stāstnieku dvēselēs. Arī mūsu viesi – stāstnieki un mūziķi no Latvijas un ārvalstīm, viesmīlīgās vietas un gardo cienastu savaldzināti, dalījās savos stāstos un dziesmās. Tulkotājs, stāstnieks un Latviešu folkloras krātuves pētnieks Aldis Pūtelis, kas tulkoja skotu stāstniekus, mācēja tik meistarīgi nojaukt valodu barjeras, ka klausītāji dažbrīd pat esot aizmirsuši, kādas valodas telpā īsti atrodas.

Bija gandarījums par Vidzemes stāstniekiem, kas bija sagatavojuši interesantus stāstus un ļāva mums tos baudīt. Kļuvām bagātāki pieredzē, stāstos un klausīšanās prasmē .

Iespēja apmeklēt koncertu „Saules meitas saktu kala” Cēsu koncertzālē bija kā šīs emocionāli piepildītās dienas kulminācija.

Projektu „Vidzemes stāstnieku skola Cēsīs festivālā „Baltica 2015”” atbalsta Cēsu pilsētas pašvaldība, Latvijas Nacionālais Kultūras Centrs un „Baltica”.
Solveiga Boicova
Vidzemes kultūras un mākslas biedrība „Haritas” vadītāja